Alanya’da sağlık turizmi atağı

Share

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Tevfik Yazan, Alanya’da sağlık turizmiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yazan, “Sağlık turizminde 3-4 saat mesafedeki ülkelere hitap edeceğiz. Bu da yaklaşık 1 milyar nüfus demek oluyor. Turizm tesisleri, hastanelerimiz, üniversitelerimiz var. Geriye bunları harmanlayıp, hükumetimizin verdiği destekle, işler hale getirmek” dedi.

Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) Alanya’nın sağlık turizmi potansiyelini ortaya koymak için çalışma başlattı. Bu kapsamda Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlük binasında Rektörü Ahmet Pınarbaşı ve Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Rektörü Erol Sayın ile bir araya geldi. Toplantının ardından ALSTUD Kurucusu ve Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Yazan, gazetecilere yaptığı açıklamada Alanya’nın sağlık turizmindeki potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kasım 2015’de kurulan derneğin sağlık turizminde neler yapabileceği konusunda Alanya’nın dinamikleriyle görüş alışverişinde bulunduğunu kaydeden Yazan, “Gerek coğrafi konumu gerek tarihi ve doğal güzellikleriyle turizme öncü olmuş kentin, sağlık turizminde farkındalığının yeterince olmadığını hissederek farklı kesimden insanlarla derneğimizi kurduk. Kurulur kurulmaz da çalışmalara başladık” dedi.

‘POZİTİF GELİŞMELER YAŞANIYOR’
Türkiye’de sağlık turizmiyle ilgili pozitif ve olumlu gelişmelerin yaşandığını kaydeden Yazan, bu anlamda Alanya ilçesinde neler yapılabilir farklı sektördeki kurum kuruluşlarla istişare ettiklerini dile getirdi. Bu anlamda ilçedeki üniversitelerin rektörüyle sağlık turizmi hakkında görüşmeler yaptıklarını dile getiren Yazan, “Sağlık turizmiyle ilgili çalışmaların artırılması yönünde hemfikir olduk. Hatta bir çalıştayın yapılmasının startını hocalarımızın önderliğinde veriyoruz. Sağlık turizmiyle ilgili olarak Alanya’ya faydalı olmak isteyen herkesi bu dernek adı altında birleşmek istiyoruz” diye konuştu.

‘HÜKÜMETİMİZİN DESTEĞİYLE PROJE İŞLER HALE GELECEK’
Sağlık turizminde Alanya Devlet Hastanesi olarak avantajlı olduklarını dile getiren Yazan, 650’ye yakın otele ve 150 bin yatak kapasitesine sahip olduklarını belirtti. Bunun yanında Alanya’da sağlık turizmi için önemli gelişmelerin yaşandığını kaydeden Yazan, şöyle konuştu: “300 yataklı hastanemiz bitme aşamasında. Üniversitelerimiz sağlık ile ilgili verilen sağlık hizmetini farkedilir şekilde artırma çalışmaları içerisinde. Turizm işletmecilerimizin sahip oldukları tesislerin alt yapıları hazır. Cüzi maliyetlerle yapılacak değişikliklerle sağlık turizmine açılabilecek. Devlet bölgesel bazda teşvikler veriyor, vergi avantajları var. Dernek olarak gerekli elemanların yetişmesi için eğitim faaliyetlerimiz olacak. Ulusal ve uluslararası fuarlarda Alanya’nın sağlık turizminde neler yapabileceğini anlatacağız. 3. yaş turizminde avantajlarımız var. Havalanın yakınlığı da avantaj. Sağlık turizminde 3-4 saat mesafedeki ülkelere hitap edeceğiz. Bu da yaklaşık 1 milyar nüfus demek oluyor. Turizm tesisleri, hastanelerimiz, üniversitelerimiz var. Geriye bunları harmanlayıp, hükumetimizin verdiği destekle, işler hale getirmek.”

ALKÜ’DEN TAM DESTEK
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Ahmet Pınarbaşı ise sağlık alanının kendileri için önemli olduğunu ifade etti. Tıp Fakültelerinin Alanya’da eğitime devam etmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Pınarbaşı, “Üniversite olarak sağlık bizim öncelikli alanımız. Sağlık turizmi konusunda başlatılan çalışmalara üniversite olarak elimizden gelen her türlü katkıyı vereceğiz. Şubat, mart ayı için de çalıştay ile başlayarak somut adımlar atma konusunda karalı olacağız” ifadelerinde bulundu. Alanya Hamdullah Emin Paşa Rektörü Erol Sayın ise Alanya’da sağlıkta bir potansiyel olduğunu söyleyerek önemli olanın bu potansiyeli kısa sürede sonuca ulaştıracak bir formasyona ulaşmak olduğunu belirtti.Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Tevfik Yazan, Alanya’da sağlık turizmiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yazan, “Sağlık turizminde 3-4 saat mesafedeki ülkelere hitap edeceğiz. Bu da yaklaşık 1 milyar nüfus demek oluyor. Turizm tesisleri, hastanelerimiz, üniversitelerimiz var. Geriye bunları harmanlayıp, hükumetimizin verdiği destekle, işler hale getirmek” dedi.