ALSTUD’dan büyük hamle

Share

Kurulduğu ilk günden bu yana sadece bölgenin kalkınması için çalışmalar yürüten ve her geçen gün daha da önemli faaliyetlere imza atan Alanya Sağlık Turizmi Derneği çalışmalarına derneğin başkanı ve Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Yazan öncülüğünde devam etmektedir

Kafkaya bölgesinin en büyük Sağlık Turizmi Fuarı olan ve 22 yıldır düzenlenen BIHE FUARI bu yıl 19- 21 Eylül 2016 tarihleri arasında BAKÜ EXPO CENTER da gerçekleşti. Bu fuara Alanya Sağlık Turimi Derneği (ALSTUD ) olarak derneğin genel sekreteri Selahattin Ay ve derneğin yönetim kurulu üyeleri Uz. Dr. Erkan Karadağ ile Uz. Dr. Murat Topçuoğlu katılmışlardır. Fuarda yer alan tek türk STK temsilcisi ve Akdeniz bölgesinin tek sağlık turizmi paydaşı olması da ayrıca bütün ilgiyi ALSTUD standına çekmiştir.
6-9 Nisan 2017 tarihlerinde Dünya’nın en büyük Sağlık, Spor Turizmi Fuarı ve Kongresini (HESTOUREX) Antalya’da gerçekleştirecek olan Aktüel Firması ile iştirak edilen fuarda çok verimli görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Hestourex’in tek ve en önemli STK temsilcisi olarak ise Alanya Sağlık Turizmi Derneği tercih edilmiştir.
Fuarın birinci günü olan 19 Eylülde Alanya ve bölgenin sağlık turizmine katkıda bulunacak tanıtım çalışmaları yapılmıştır, bu bağlamda o coğrafyanın önde gelen sağlık turizmi temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Azerbaycan sağlık bakan yardımcısı ve Belarus Sağlık Bakan yardımcısı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Antalya ve Alanya’yı çok önemsediklerini belirten bölgenin bürokratları standımıza yoğun ilgi göstermişlerdir.
Fuarın ikinci günü ise yüzyüze (B2B) görüşmeler gerçekleştirilmiştir. B2B görüşmelerde 25’e yakın sağlık turizmi firmaları ve acentaları ile görüşmeler yapılmıştır. Firmaların yoğun ilgisi ile karşılaşılmış ve bir çok işbirliği projelerine dair ilk görüşmeler gerçekleştririlmiştir.
Fuarın üçüncü günü olan çarşamba günü ise daha çok hastaneler ve sağlık hizmeti sunucuları ile görüşülmüştür. Bu bağlamda hastanelerimizin yürütebileceği projeler Yönetim kurulu üyeleri tarafından değerlendirilmiştir. Bir çok olumlu çıktılarla dönen Alanya Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından bölgenin sağlık turizmi firmaları ile sağlık turizmi hastaları için ilk resmi protokoller imzalanmıştır. Alanya Sağlık Turizmi Derneği yakın zamanda Rusya Üniversiteleri Birliği ve Kafkasya Üniversiteler birliğine bağlı üniversiteler ile eğitim alanında protokol imzalanacaktır. Litvanya ile sağlık turizmi çalışmaları kapsamında çalışma ziyareti gerçekleştirilecektir. Dernek Başkanı Dr. Tevfik Yazan; hükümetimizin belirlemiş olduğu sağlık turizmi politikaları çerçevesinde başta Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere bölgenin yetkililerinin verdiği destek için teşekkür edip, bölgede turizmin 12 aya yayılması ve çeşitlendirilmesi en nihayetinde bölgenin kalkınması için çalışmalarımıza ara vermeden devam edileceğini belirtmiştir.