ALSTUD’dan Litvanya’ya çıkarma

Share

Alanya ile kardeş şehir olan Litvanya’nın Silute şehri belediye başkanı Vytautas Laurinaitis ‘nın daveti üzerine Alanya Beldiyesi ve Alanya Devlet Hastanesi organizasyonunda düzenlenen 9 kişilik sağlık profesyonelleri ekibi; Litvanya’nın sağlık tesislerine çalışma ziyareti düzenledi.

Kardeş Şehir olan Silute’nin Belediye Başkanı ve Şehrin Sağlık birimleri sorumlusu olan Vytautas Laurinaitis’in yakın ve samimi ev sahipliğinde Alanya Sağlık Profesyonelleri heyeti Silute Bölge Hastanesi, Klaipeda Ünivesite Hastanesi, Klaipeda Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dekanlığı, Palanga Rehabilitasyon Merkezi, Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Kaunas) ve Üniversitenin Hastanesini Ziyaret etti.

Ziyaret boyunca Silute Bölge Hastanesi Başhekimi Darius Steponkus, heyete eşlik etti. Çalışmalarına öncelikle Silute Bölge Hastanesi’nde toplantı yapılarak Alanya’nın kamu ve özel bütün sağlık tesisleri sunumlar ile tanıtıldı. Başhekim Steponkus ile hastaneler arasında işbirliği ve gelecek dönem projelerinde ortaklık alanında anlaşmalar için görüşmeler yapıldı. ALSTUD ile birlikte yürütülecek olan sağlık turizmi projeleri üzerine görüşmelerde bulunuldu. Sonrasında hastaneyi ziyaret eden heyet Acil Servis, Çocuk Hastalıkları bölümlerinde hasta odalarını ziyaret etti. Ziyaretin 2. gününde Klaipeda Üniversite Hastanesi bünyesinde Onkoloji ve Kadın Hastalıkları Kliniği ziyaret edildi. Hastane Yöneticisi Virgilius Vanagas ile heyet arasında akademik ve tıbbi anlamda yapılabilecek işbirlikleri tartışıldı. Palanga Rehabilitasyon Merkezi Yöneticisi Judita Daratiene tarafından fizik tedavi ve diğer bölümlerde hastalara yapılan tedaviler yerinde görüldü. Klaipeda Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Arturaz Razbadauskas ile ALSTUD’un gelecek dönemde yürüteceği projeler alanında ve Uluslararası projelerde işbirliği anlaşmaları yapıldı. Erasmus+ ve Horizon2020 programlarında ortaklık anlaşmaları yapıldı. Litvanya’nın en büyük 2. hastanesi ve en gelişmiş teknolojilere sahip üniversite hastanesi olan ve Kaunas şehrinde bulunan Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversite Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Prof. Dr. Renaldas Jurkevicius tarafından kabul edilen heyet, çalışma ziyaretinin son gününde hastanede sunumlar ve tanıtımlar yaptı, Hastane yöneticileri tarafından Acil Servisler, Yenidoğan üniteleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerinde tanıtımlar yapılan heyet iki ülke arasındaki sağlık alanında çalışmaları farklılıkları yerinde gördü.

ALSTUD başkanı Dr. Tevfik Yazan ziyaret ile ilgili olarak; İki ülke ve iki şehir arasındaki karşılıklı işbirliklerinin tesisi ve devamı için her platformda desteklerini esirgemeyen başta Dış işleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu,Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz ve Alanya Belediye Başkanı Zir. Müh. Adem Murat Yücel’e teşekkür etti. Bölgenin kalkınmasında büyük önemi olan, Alanya’nın her platformda tanıtımına katkı olabilecek sağlık turizminde her geçen gün artan ivme ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz. ALSTUD olarak ziyaret edilen kurumlardan heyetleri Alanya’mıza davet ettik ve çalışmalara hiç ara vermeden devam ediyoruz. 19-21 Eylül tarihleri arasında Azerbaycan’ın Bakü Kentindeki Kafkasya’nın en büyük Sağlık Turizmi Fuarına katılan ALSTUD, hemen ertesinde 23-24 Eylül’de ALSTUD başkan yardımcısı Ahmet Girgin, Güney Rusya Üniversiteler Birliği ve 7. Güney Rusya Bilim Festivaline Rusya’nın Rostov Kentinde katıldı. Bölgenin üniversiteleri ile görüşmeler yapıldı. Alanya için çalışmalara aralıksız devam edileceğini bildiren Dr. Tevfik Yazan, turizmin 4 mevsime yayılması adına projelere ağırlık verileceğini bildirdi.

Ziyarete Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi ve Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) başkanı olan Dr. Tevfik Yazan, ALSTUD Genel Sekreteri Selahattin Ay, Onkoloji Uzmanı Dr. Oya Malbora Karadağ, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Serkan Şengül, Ortopedi Uzmanı Dr. Cenk Sezer, Kalite Birimi Direktörü Arzu Andız Söğüt ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlük Özel Kalem Müdür Hadi Cantemur ile Alanya Belediyesini Temsilen Letonya Cumhuriyeti Alanya Fahri Konsolosu ve Alanya Belediyesi Dış İlişkiler uzmanı Nurkan Şaşmaz ile Belediye iş yeri Hekimi Dr. Sultan Özgen katıldı.