Azerbaycan ile işbirliği protokolü imzalandı

Share

Geçtiğimiz ay Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sağlık turizmi fuarına katılan ve orada ön görüşmelerini yaptığı Azerbaycan Sağlık ve Termal Turizmi Destekleme Derneği ile işbirliği içerisinde çalışma konusunda kararlar alan Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) temaslarını bu kez Ankara’da sürdürdü. Azerbaycan Sağlık ve Termal Turizmi Destekleme Derneği Başkanı Ruslan Guliyev ile Ankara JW Marriot Otel’de bir araya gelen ALSTUD Başkanı Dr. Tevfik Yazan, iki dernek ilişkilerini daha ileriye götürecek, dernekler ve ülkeler arasında sağlık turizminin potansiyelini artıracak, bir protokol imzalanması konusunu gündeme getirdi. Toplantının neticesinde her iki dernek başkanları tarafından iş birliği protokolü imzalandı. İŞBİRLİĞİ YAPILACAK Bu protokol çerçevesinde iki dernek arasında karşılıklı işbirliği yapılabilecek, karşılıklı organizasyonlar gerçekleştirebilecek ve dernekler kendi aralarında işbirliğini arttırıcı projeler düzenleyebilecek. Sağlık turizmi alanında iki kardeş ülke daha önemli faaliyetlere hazırlanacak. Toplantı süresince, Azerbaycanlı temsilcilerden 6-9 Nisan 2017’de Antalya’da gerçekleştirilecek olan ve ALSTUD’un sivil toplum kuruluşu ayağını oluşturduğu Dünya Sağlık, Spor Turizmi Kongresi ve Fuarı’na (HESTOUREX) destek sözü alındı.

‘DAHA YAKIN OLMALIYIZ’

Hestourex için birlikte atılabilecek adımlar yeniden gözden geçirildi. Protokol sonrası konuşan Ruslan Guliyev, ALSTUD’u ve Alanya’yı çok önemsediğini, bu hususta gerekli tüm adımları atabileceklerini, Azerbaycan ile Türkiye’nin daha yakın işbirliği içerisinde olması gerektiğini belirtti.

‘ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK’

ALSTUD Derneği Başkanı Dr. Tevfik Yazan ise, derneğin faaliyetlerine her geçen gün bir yenisini eklediğini, Alanya ve bölge yararına projelere odaklanmaya devam edeceklerini belirtti. Azerbaycan ile sağlık turizmi konusunda işbirliği yapılabileceğini, dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile ilişkilerimizi daha ileriye götürebileceğimizi ve bu hususta mevcut olan düşünceleri resmi hale getirdiklerini belirten Yazan, “ALSTUD olarak attığımız her adımda desteğini esirgemeyen Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkürü bir borç biliriz” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.